המעיים הם איבר חשוב ומשמעותי בגוף האדם, יש להם תפקיד עיקרי בספיגת המזון, זיקוק החומרים הנחוצים לגוף, הכנסתם למערכת הדם, ושחרור המיותר.

המעיים מקבלים את המזון מהקיבה. במעי הדק מתבצע תהליך הספיגה של החומרים האיכותיים יותר, ובמעי הגס ממשיכה ספיגה של החומרים שנותרו.

המעיים משחררים שאריות ורעלים שונים. לשלפוחית השתן את הנוזלים, ואל החלחולת את שאריות המזון ומה של התעכל.

 

המעיים הינם איבר ״יאנגי״, אשר במהותם אינם מייצרים חומרים אלא מקבלים, סופגים ומעבירים, ויש להם השפעה גדולה על רמת האנרגיה שיש לנו בגוף.

המעיים נוטים לאגור רעלים ופסולת, מכיוון שעובר דרכם המזון שאנו צורכים ולחלקו יש נטייה להידבק לדפנות המעיים אשר מתאפיינים בפיתולים רבים.

באורח החיים המערבי שכולל תזונה עתירת שומן ופחות תנועה, לעיתים אנחנו מקשים על המעיים לקיים את תפקידם ומכבידים עליהם בהפרזה יתרה, הן מבחינת החומרים והן מבחינת הכמויות.

המעיים הם איברים שאוהבים סביבה לחה, ולכן היעדר שתיית נוזלים ואכילת אוכל יבש עלולים לפגוע בתפקודם.

בנוסף כדי שיתפקדו טוב עליהם לקבל אוכל שקל להם לפרק ולזקק ממנו את המרכיבים לבניית הגוף, לדוגמא ירקות, פירות, קטניות, דגנים מלאים.

כמו כן, לא מומלץ מזון חריף, מייבש, אלכוהול, אוכל מעובד ותעשייתי בעל חומרים משמרים. המעיים מבקשים הקשבה, יחס טוב, ומי שפועל כך זוכה בעיכול טוב. יכולת ספיגה הסופחת בצורה איכותית את חומרי היסוד לגוף אשר מזינים את האיברים הרקמות וודאי משפיעים גם על הנפש.

הרמב”ם טען, כי מה שהכי פוגע בגוף זה כמות אכילת המזון, יותר מהסוג אותו הוא צורך.

 

בכדי להתמודד עם עומסים והצטברויות מיותרות שנדבקות במעיים יש כל מיני המלצות, דיאטות וניקויים תזונתיים, כדוגמת ניקוי אביב על פי הרפואה הסינית המבוסס על שילוב של אורז מלא, מאש, וירקות ירוקים.

כיום הטרנד הנפוץ הוא ניקוי המיצים, שהוא דבר נפלא, ומניסיוני הקליני, יש להתייחס לכל מטופל בפני עצמו, לאבחן מה מתאים לו ולמצוא את שביל הזהב הייחודי לו.

אני מאמין ששינוי תזונתי הינו הדרך היעילה והטובה ביותר לריפוי בעיות מעיים, ובכלל לריפוי מנטלי וריגשי של הרבה מחלות, כי עיקר המזון מגיע בסופו לדם והדם זורם בעורקנו, ולפי היהדות הינו עיקר הנפש.

 

לעיתים אנשים סובלים ממעי רגיז, אפשר לקרוא לכך גם מעי רגיש, אשר מושפע, אף ממצבי רוח.

אנשים אשר שומרים רגשות בבטן, כעסים, בושה, אשמה וכו’ יכולים לעורר דלקות במעיים,

מצב שבו הגוף מגיב לרעילות אותה הוא חווה ולכן הוא שולח חומרים נוגדי דלקת על מנת להרגיע ולאזן את המערכת.

לעיתים כאשר אנו נמצאים במצב רגשי מסוים אנו נעדיף מזונות מסוימים מעוררי דלקתיות.

לעיתים המעיים עייפים, חסר להם את האנרגיה הדרושה לבצע פעילותם והם יכולים להיות “עצלים” או איטיים ובכך האדם ירצה לשלשל, או יהיה בעל נפיחות, גזים, אגירת שומנים ועוד.

מצב של עצירות יתרחש כאשר יש יובש / חום  ובפן הרגשי יש תקיעות שקשה לגוף לשחררם.

 

על כן, הטיפול במעיים איננו אחיד, יש לאבחן מהי הפתולוגיה, מהו ביטויה, והגוף החכם בעזרת הסימפטומים מלמד אותנו על דרך פעולותיו ואופי החסימות.

לאחר שנערך אבחון ואיתרנו את “התקלה” ניתן להחליט באיזה כלים כדאי להשתמש.

בריפוי הטבעי, אנו ניתן מענה ופתרון בשלושת הרמות : פיזית, ריגשית ומנטלית.

פתרון פיזי יעשה על ידי שילוב של שינוי תזונתי, דיקור וניתן לשלב גם עיסוי.

פתרון מנטלי ילמד נקודת מבט חדשה על החיים, ילמד כיצד להתמודד נכון יותר עם אתגרים בחיי היום יום, ילמד כלים לתפיסה וחשיבה אשר מסלקת מחשבות ביקורתיות ומפתח תפיסה מקבלת, חומלת ותבונתית.

ברמה הרגשית נלמד כיצד לא לספוג רגשות פנימה, איך לא להזדהות וכיצד לנתב את הרגשות בדרך חיוניות ויצירתית.

כל מחלה היא למעשה סימנים של הגוף המבקשים שינוי.

כמה יפה שאנחנו מקבלים סימנים דרך הגוף שקוראים לנו לשנות, להתחדש ולפעול טוב יותר עבורנו ועבור איכות חיינו.

 

טבע אילן .