בעולם המערבי האינטנסיבי בו אנו חיים, הכולל מיעוט בתנועה וישיבה ממושכת, כמעט לכל אדם יש לפחות שריר אחד תפוס.

רובנו מסתובבים עם טונוס שרירים מתוח. לרוב אנו מרגישים זאת בכתפיים, בעורף, ובגב.

למעשה כל שריר יכול להיתפס, וכאשר אנו נתייחס למצב בגישת הריפוי הטבעי, נחקור את תפקודו של כל שריר תפוס ונלמד על התהליכים שהאדם עובר בפנימיותו.

הגוף הוא ראי הנפש, הוא יודע לספר לנו מה עברנו, מה אנו עוברים, וכאשר הוא תפוס סביר שיש משהו “שתופס אותנו” ומכביד עלינו וגורם לתקיעות, ועל ידי ניתוח פנימי והבנה של מה שמכביד עלינו אנו יכולים לא פעם גם לשדר לגוף רוגע המוליד שחרור.

פעמים רבות השרירים התפוסים נוצרים בשל ישיבה ממושכת מול המחשב, ברכב, ממאמץ יתר בספורט, חשיפה לקור, מכה נקודתית שקיבלנו, ופעמים אחרות מנושא מרכזי שיוצר לחץ מתון לאורך זמן ושמצטבר בשריר עצמו.

99 אחוז מהאנשים אוהבים לקבל עיסוי. מגע מחבר אותנו לגוף. בעזרת מגע טיפולי ניתן לפרק את התקיעויות שהצטברו, להניע ולפזר את חומצת החלב שגרמה לשריר להתכווץ. במקרים קלים וכאבים אקוטיים לרוב מספיק טיפול אחד עד ארבעה, אך כאשר מדובר בכאב כרוני, בכאב שיש לו סיבה ממושכת, יש להעמיק לעובי הקורה ולברר עם המטופל מהו הגורם לבעיה, מה גורם להיווצרות השריר התפוס ולבצע תהליך ריפוי עמוק לגוף ולנפש.

לפעמים אנו סוחבים טראומות שונות מחוויות שעברנו : רגעי הלידה, אובדן, פיטורים, גירושין, מלחמה, קושי כלכלי וכו׳… רבות הן הסיבות שיכולות לעורר בנו כאב, וכל מקרה שכזה יכול לתפוס מקום בשריר מסוים.

השרירים הם למעשה גם כלי קיבולת שבו נספגים הרגשות, ולמשל אם יש לנו פחד כלכלי, או פחד הישרדותי יש לו את הנטייה להתיישב באזור הגב התחתון, והדבר יכול להוביל לכאב או פריצת דיסק בחוליות L4, L5, ולעיתים אף ליצור הקרנה לרגליים, מה שנקרא כאב בעצב הסיאטיקה.

צוואר תפוס יכול להיווצר ממכה שקיבלנו, תנועה בודדת לא טובה, ישיבה ממושכת מול מסך, אך גם יכול להיווצר מדברים אשר תקועים לנו בגרון, קשיים בביטוי אישי במערכות יחסים וחוסר מימוש בעבודה ובחיים בכלל.

הטיפול בגוף האדם אינו דומה לטיפול במכונה, כל מקרה לגופו, ופעמים רבות ישנם מספר גורמים אשר מצטברים ויוצרים את השריר התפוס.

לפעמים שרירים תפוסים הם רק ההתחלה והם יכולים להוליד סימפטומים נוספים, כי הרי הגוף הינו אורגניזם אחד גדול המחולק להרבה מאוד מערכות פנימיות.

פעמים רבות כשלאדם נתפס הגב באופן חמור, והוא מתקשה למשל לקום מהמיטה, מדובר בחוויה מאוד מבהילה, המכונה כאב גב אקוטי, שלרוב נוצר מחולשה פיזית, יחד עם תנועה לא נכונה/ פעילות ספורטיבית מאומצת/ חשיפה לקור.

שרירים תפוסים נמדדים ברמת התפיסות שלהם, ויש להבדיל כאשר זה תפיסות מקומית באזור מסוים למשל רק בכתפיים/ צוואר או האם זה בכל הגוף.

יש מצב קיצוני יותר המתאפיין בקשיון שרירים. תופעה המאפיינת יותר את הגיל השלישי. תופעה זו נוצרת בשל קיבעון התנהלותי, ותקיעות רבה שנוצר לאחר שנים של עבודה קשה ומאומצת וחיים אינטנסיביים.

דוגמא נוספת של כאב שרירים, הינה כאב בשכמות. השכמות מהוות חלק מרכזי בתפקוד זרועות הידיים, הידיים הם שלוחות של הלב. אדם אשר יש לו כאב בשכמה, לעיתים הדבר יכול להיוולד בשל כאב לב, מועקה או משבר אישי. יתר על כן, בתאוריית המרידיאניים של הרפואה הסינית יש ערוץ אנרגיה המצוי בשכמה אשר נמצא בקשר קרוב עם איבר הלב.

כאשר אנו נכנסים למסתורי הגוף והנפש אנו מגלים ספריה נרחבת וענפה שלעיתים סותרת האחת את השנייה, ולפעמים מצליבה מידע. אני סבור שלגוף יש יכולת לרפא את עצמו ושלכל אדם יש כוח מרפא.

על סמך מפגשים עם אנשים, אני סבור שאדם עם שרירים תפוסים נושא בתוכו כאב תקוע, וכשאנו מצויים עימו באמפתיה, ביכולתנו לעזור לו ולאפשר הקלה על כאבו.

במשך 14 שנותיי כמרפא סיגלתי תפיסה כי לכל מטופל שמגיע לטיפול, אני משתדל לבוא ללא ידיעה מקדימה וללמוד ממנו וממה שהוא מספר לי. למעשה, הכאבים והסימפטומים אותם אני משתף כאן הם שערי הריפוי שלו.

מניסיוני, לטיפול בשרירים תפוסים ניתן לטפל בשני דרכים :

דרך הגוף –  עיסוי אשר פותח את החסימות, מפוגג את הכאבים, משחרר את השרירים ולבסוף שילוב של מחטי דיקור בשיטת הרפואה הסינית המסורתית.

דרך הרגש – טוב לקיים עם האדם שיחה רגשית, להבין מה מקור הקושי, ליצור שינוי תפיסתי ואז להמשיך בעיסוי או דיקור.

עבורי, לרפא זאת אומנות.

 

טבע אילן